Ocena użytkowników: / 69
SłabyŚwietny 

Konfiguracja Windows XP i instalacja sterowników

W tym artykule opisuje kilka podstawowych zagadnień, dzięki którym obsługa i korzystanie z Windows XP staje się zdecydowanie szybsza. Czytając go, dowiesz się jak zainstalować sterowniki oraz jak ustawić kilka drobnych rzeczy, które mogą ułatwić korzystanie z Windows XP. Jedną z nich jest ikonka pokaż pulpit, która przynajmniej dla mnie jest wielkim ułatwieniem. Nie każdy jednak wie, że coś takiego istnieje. Jeżeli nie miałeś okazji jeszcze się z tym zapoznać, to ten artykuł bardzo Ci się przyda.


Jak wstępnie skonfigurować Windows XP, by stał się bardziej przyjazny w użytkowaniu?

 

konfiguracja windows xp 1

Po prawidłowym zainstalowaniu sytemu Windows Twój pulpit wygląda mniej więcej tak jak na rysunku, nie posiada żadnych ikonek (oprócz kosza) na pulpicie i w zależności od tego jaki komputer posiadasz, nie ma również zainstalowanych kilku sterowników. Z tego artykułu dowiesz się, jak skonfigurować system, by stał się wygodny w użytkowaniu oraz jak zainstalować sterowniki, dzięki którym sprzęt będzie działał na 100% swoich możliwości.jak skonfigurowac windows xp

Zaczniemy od konfiguracji standardowych skrótów na pulpicie, takich jak Mój komputer oraz Moje dokumenty. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na dolnym pasku i wybierz właściwości.


konfiguracja systemu windowsa xp 2

Zostało wyświetlone okno właściwości paska zadań i menu Start. Przydatną opcją jest Pokaż pasek szybkiego uruchamiania. Dzięki tej opcji na dole ekranu, zaraz koło przycisku Start wyświetlą się 3 ikonki, do szybkiego uruchamiania programów. Możesz wstawić tam skrót do najczęściej używanych przez Ciebie programów np. przeglądarki internetowej. Przydatny skrót, który wstawiony jest tam automatycznie, a mianowicie Pokaż pulpit, jest doskonałym narzędziem, które pozwala zminimalizować wszystkie okna, których aktualnie używasz, za pomocą jednego kliknięcia. Przydatne? Szczególnie w przypadku, gdy masz otwartych 10 okien, takich jak przeglądarki internetowe, filmy lub wiele innych i chcesz coś odnaleźć na pulpicie, to bez tego skrótu musiałbyś lub musiałabyś minimalizować wszystkie 10 okien, co nie jest zbyt praktyczne.


podstawowa konfiguracja windows xp

Wybierając górną zakładkę Menu Start, wchodzisz do konfiguracji, w której ustawiasz Klasyczne menu Start i zatwierdzasz przyciskiem OK lub Zastosuj. Dzięki temu na pulpicie pojawi się ikonka Mój komputer oraz Moje dokumenty. Oczywiście możesz pozostać przy bieżących ustawieniach, jeżeli bardziej Ci odpowiadają. W takiej sytuacji ikonka Mój komputer widoczna jest w Menu Start.


konfiguracja xp

W celu sprawdzenia, jakie sterowniki nie zostały zainstalowane automatycznie przez system Windows, kliknij prawym przyciskiem myszki na ikonę Mój komputer i wybierz właściwości.


jak skonfigurować xp

Dzięki temu zostanie otworzone okno Właściwości Systemu i z niego właśnie wybierz zakładkę Sprzęt, a następnie kliknij przycisk Menadżer urządzeń.


jak konfigutowac windows xp

Sprzęt oznaczony żółtym znakiem zapytania, to urządzenie, które nie ma zainstalowanych sterowników. Żółte wykrzykniki oznaczają konflikty sprzętowe, lub niewłaściwe wersje sterowników. Jeżeli wszystko dobrze zainstalowałeś bądź zainstalowałaś to Twój menadżer urządzeń wygląda mniej więcej (w zależności od posiadanego komputera) tak ja na zdjęciu.


konfiguracja xp windows

Przejdźmy teraz do instalacji sterowników. Być może posiadasz płyty ze sterownikami, które otrzymałeś bądź otrzymałaś wraz z komputerem. Jedną z najważniejszych są sterowniki od płyty głównej. Często płyty główne mają zintegrowane takie urządzenia jak: karty sieciowe, dźwiękowe, graficzne, oraz modemy. Jeżeli posiadasz taką płytę to włóż ją do napędu CD/DVD i powinien odpalić się kreator instalacji sterowników, który wygląda inaczej dla różnych płyt głównych. Przykład jednego z nich znajduje się na zdjęciu.

Jeżeli posiadasz taką płytę CD ze sterownikami, to instalacja ich jest bardzo prosta i intuicyjna. Po prostu klikasz na poszczególne sterowniki z menu i wciskasz next lub dalej, a wszystko odbywa się automatycznie. Po restarcie komputera powinieneś lub powinnaś mieć zainstalowanych większość sterowników. Trochę komplikacji pojawia się w przypadku, gdy nie posiadasz żadnych lub niektórych sterowników od Twojego sprzętu. Jak zidentyfikować sprzęt, który posiadasz oraz jak wyszukać do niego sterowniki dowiesz się, z artykułu "Rozpoznawanie sprzętu i instalacja sterowników".

Dodaj komentarz

Podany adres email będzie wykorzystany tylko i wyłącznie by poinformować Cię o dodaniu nowego komentarza w temacie, którym zabrałeś bądź zabrałaś głos. Nie będzie on widoczny na stronie oraz nigdy nie otrzymasz innych wiadomości niż powiadomienie.


Kod antysapmowy
Odśwież

© 2009
www.stronamini.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.
statystyka