Ocena użytkowników: / 53
SłabyŚwietny 

Rozpoznawanie sprzętu i instalacja sterowników

Nie zawsze instalacja sterowników jest prostą rzeczą. W przypadku, gdy Windows XP instalowany jest na nowym komputerze, który został zakupiony z Windows Vista, to zazwyczaj otrzymujemy tylko sterowniki do Visty. Czasami nie mamy żadnych sterowników. Zawsze można pobrać sterowniki z Interetu. Trzeba tylko wiedzieć... jakie. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Jak rozwiązać problemy ze sterownikami i jakim programem zidentyfikować sprzęt, który znajduje się w Twoim komputerze?


W przypadku, gdy nie masz płyty ze sterownikami oraz nie wiesz, jaki sprzęt znajduje się w Twoim komputerze, to z pewnością przyda Ci się program do identyfikacji sprzętu. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które w kilka chwil rozpozna, co znajduje się wewnątrz obudowy komputera, a mając konkretne nazwy urządzeń, znalezienie sterowników będzie już o wiele łatwiejszym zadaniem.

Mowa tu o programie EVEREST Home Edition, który możesz pobrać klikając tutaj Jest to bezpłatny program, który możesz wykorzystywać do zastosowań domowych. Jest nieco ograniczony w porównaniu do komercyjnej wersji, ale to, co oferuje w pełni wystarcza do identyfikacji takich podzespołów komputera jak : procesor, płyta główna i chipset, pamięci, dyski twarde, karty graficzne i wiele innych urządzeń.

W przypadku, gdy posiadasz nowszy sprzęt proponuję Ci skorzystać z komercyjnej wersji tego programu. Trial, z którego możesz korzystać za darmo przez okres 30 dni (z pewnością w dużo krótszym czasie rozwiążesz swoje problemy), posiada większą bazę danych, która umożliwia wykrywanie nawet całkiem nowych podzespołów komputera. Everest Corporate Edition możesz pobrać klikając tutajidentyfikacja sprzetu 1

Zasadę korzystania z programu opiszę na przykładzie Everest Corporate Edition 4.20.1170. Po ściągnięciu i odpaleniu programu zobaczysz takie okno jak na rysunku obok. Teraz wystarczy już tylko zaznaczyć interesujący Cię sprzęt, aby uzyskać informację na jego temat.


jak zidentyfikowac sprzet na komputerze

By wyświetlić wszystkie urządzenia, jakie znajdują się w Twoim komputerze, z bocznego menu kliknij zakładkę komputer, a następnie podsumowanie. Po prawej stronie zostaną wypisane wszystkie szczegółowe informacje na temat danego komputera.


jak rozpoznać sprzęt w komputerze

Program umożliwia również tworzenie raportów na temat sprzętu znajdującego się w danym komputerze i zapisywanie ich do osobnych plików np. w postaci : stront html, pliku tekstowego. Jest to bardzo przydatna opcja w przypadku, gdy chcesz zidentyfikować komputer, na którym nie masz połączenia z Internetem. W tym celu instalujesz na nim program Everest i tworzysz raport, po czym zapisujesz go np. w postaci pliku html i przenosisz na inny komputer z dostępem do Internetu, na którym możesz pobrać sterowniki.


identyfikacja sprzetu w komputerze

Raport w postaci html wygląda tak jak na zdjęciu obok.


Jak zatem skorzystać z wygenerowanych przez program informacji, by znaleźć sterowniki?


jak zidentyfikowac sprzet w komputerze- identyfikacja sprzetu

Jednym ze sposobów, najbardziej wygodnym jest skorzystanie z programu EVEREST, jeżeli posiada on link do sterowników, to klikając w niego zostaniesz przeniesiony bądź przeniesiona do miejsca, z którego możesz je pobrać. Zobaczmy jak to wygląda na przykładzie karty dźwiękowej C-Media CMI9739A/9761.

W przypadku, gdy program nie posiada bezpośredniego linku do sterowników, pozostaje Ci tylko skopiować nazwę urządzenia i wkleić ją w google. Aby znaleźć sterowniki dopisz w zapytaniu pobierz sterowniki lub drivers download. Czyli dla karty C-Media zapytanie może wyglądać w ten sposób : CMI9739A/9761 drivers download by wyniki były jeszcze lepsze trzeba dodać "" w nazwie sprzętu oraz znaczek +. Czyli zapytanie wygląda tak "CMI9739A/9761" +drivers download

Poniżej zamieszczam linki z popularnymi sterownikami

 

  • Karty graficzne nvidia takie jak GeForce Tutaj
  • Karty graficzne Ati - Radeon Tutaj
  • Karty sieciowe i dźwiękowe - Realtek Tutaj

Dodaj komentarz

Podany adres email będzie wykorzystany tylko i wyłącznie by poinformować Cię o dodaniu nowego komentarza w temacie, którym zabrałeś bądź zabrałaś głos. Nie będzie on widoczny na stronie oraz nigdy nie otrzymasz innych wiadomości niż powiadomienie.


Kod antysapmowy
Odśwież

© 2009
www.stronamini.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.
statystyka