Ocena użytkowników: / 170
SłabyŚwietny 

Nero poradnik - nagrywanie płyt z danymi na CD i DVD.

Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób nagrywa się płyty CD i DVD w Nero. Poznasz dostępne opcje programu oraz udostępnione interfejsy, które są przeznaczone dla różnego rodzaju użytkowników, w zależności od potrzeb i stopnia zaawansowania.Rodzaje interfejsów w Nero 9

Nero z założenia ma być programem do nagrywania płyt CD i DVD, z którego mogą skorzystać zarówno początkujący użytkownicy jak i ci bardziej zaawansowani. Program udostępnia 3 rodzaje interfejsów, za pomocą których użytkownicy o różnym poziomie umiejętności mogą korzystać z programu.

Nero StartSmart to program, który w zupełności wystarcza do wypalania płyt. Jest przeznaczony dla początkujących użytkowników lub dla osób, które nie potrzebują konfigurować zbyt wielu opcji podczas korzystania z programu.

Nero Express - udostępnia więcej możliwości konfiguracyjnych od wyżej wspomnianego programu. Dzięki niemu możesz zmieniać szybkość z jaką będzie wypalana płyta oraz dokonywać większej liczby ustawień. Artykuły, które znajdziesz na tej stronie będą tworzone w oparciu właśnie o ten program.

Nero Burning Rom - jest przeznaczony dla zaawansowanych użytkowników, którzy lubią wszystko konfigurować, według własnych potrzeb.

Jak nagrywać płyty z danymi? - poradnik krok po kroku.nagrywanie płyt DVD

Rozpoczynamy od uruchomienia Nero StartSmart. W tym celu wybierz z menu Start->Wszystkie programy -> Nero -> Nero9 -> Nero StartSmart. Zobaczysz takie okienko jak na obrazku po prawej stronie. Jest to ekran przeznaczony dla początkujących użytkowników. Jak się za chwilę przekonasz, podczas nagrywania płyt CD i DVD w tym poradniku i tak skorzystamy z Nero Express. Na otworzonym obrazku możesz zobaczyć dwa rodzaje menu. Po lewej stronie znajduje się menu programu Nero StartSmart, które służy do wykonania podstawowych czynności w opisywanym programie. Opcje te dają nam bardzo mało wpływu na to co będzie się dziać podczas nagrywania płyty. W tym poradniku skorzystamy z górnego menu. W tym celu wybierz opcję Zgraj i Nagraj. Jest to opcja otwierająca Nero Express, o którym wspomniałem na początku tego artykułu.


nagrywanie płyt cd

Do nagrywania płyt CD posłuży nam opcja widoczna na obrazku, a mianowicie Nagraj dysk z danymi. Kliknij w nią by przejść do dalszego etapu.

nero nagrywanie płyt

Jak możesz zobaczyć na załączonym obrazku, dopiero teraz program pozwala nam wybrać, czy chcemy nagrać płytę CD czy DVD. W omawianym przykładzie wypalałem płytę CD. Wybierając odpowiednią opcję.

nagrywanie cd w nero

Na tym etapie, należy dołączyć odpowiednie pliki, które chcesz przenieść z dysku na płytę CD za pomocą przycisku Dodaj. Gdy go klikniesz otworzy się okno, w którym możesz odnaleźć pliki na dysku i załączyć je do wypalanej płyty. Innym sposobem dodania plików jest otworzenie osobnego okna w Windows, tam gdzie znajdują się pliki które chcesz wypalić. Następnie wystarczy zaznaczyć myszką określone pliki i przenieść je do okna programu Nero. Na dole tego okna widoczny jest pasek, który informuje o tym, ile miejsca zajmują dodane pliki. Nie można przekroczyć czerwonej kreski, która oznacza maksymalne dostępne miejsce na płycie (dla płyty CD jest to 700 MB,  w przypadku płyty DVD ta wielkość będzie wynosić w granicach 4500 MB). W zależności od posiadanej płyty można jeszcze dodać trochę miejsca wykorzystując Overburning, który opiszę w jednym z kolejnych artykułów. Jest to przydatna opcja, zwłaszcza w przypadku, gdy chcesz wypalić film, który zajmuje nieco więcej miejsca niż 700 MB. Tymczasem przejdźmy do kolejnego okna.


wypalanie płyt

Czym jest i jak nagrać dysk wielosesyjny?

W kolejnym kroku wypalania płyty możesz nadać nazwę dla dysku, która będzie widoczna w oknie Mój komputer po włożeniu płyty do napędu. W tym celu wypełnij pole Nazwa dysku. Poniżej znajduje się opcja Pozwól na późniejsze dodanie plików (dysk wielosesyjny). Jak sama nazwa wskazuje, po zaznaczeniu tej opcji, będziesz miał bądź miała możliwość dogrywania kolejnych plików na dysk w późniejszym czasie. Opcja Zweryfikuj dane po zapisie, służy do sprawdzenia, czy wszystkie pliki zostały wypalone prawidłowo. Może pozostać odznaczona, ponieważ w znacznym stopniu wydłuży ona proces nagrywania płyty, poza tym, jeżeli coś miałoby pójść nie tak podczas nagrywania, to z pewnością już wcześniej otrzymasz komunikat o niepowodzeniu. Ostatnią opcją z tego okna jest Liczba kopii przydatna w przypadku, gdy chcesz nagrać te same dane wielokrotnie i robić to automatycznie, to znaczy wkładając nowe nośniki do napędu i klikając przycisk Nagraj, bez konieczności powtarzania operacji z początkowych kroków tego poradnika, czyli nie musisz każdorazowo wskazywać plików, które mają zostać wypalone na dysk. Po lewej stronie znajduje się również przycisk ze strzałką w lewo. Daje on dostęp do dodatkowych opcji nagrywania płyty, które możesz zobaczyć na kolejnym zdjęciu.

 

nagrywanie płyt cd i dvd

Dodatkowe opcje pozwalają określić z jaką szybkością chcesz wypalać płytę. Standardowo ustawiona jest maksymalna prędkość Twojej nagrywarki. Czasami istnieje potrzeba zmniejszenia tej wartości, gdyż dzięki temu wypalanie płyty odbywa się bardziej bezpiecznie, a co za tym idzie - istnieje mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia płyty podczas nagrywania. Można również wykonać symulację nagrywania, by jeszcze w większym stopniu przekonać się czy wszystko będzie ok. Osobiście nie korzystam z opcji symulacji ani zmniejszania szybkości podczas wypalania płyt z danymi, głównie z powodu iż zajmuje to więcej czasu, a biorąc pod uwagę obecną cenę płyt - około 1zł, nie jest to warte zachodu. Uszkodzenie płyty podczas zapisu zdarza się niezwykle rzadko. Niemniej warto wiedzieć iż takie opcje istnieją i bardziej są przydatne podczas wypalania płyt audio, o czym napiszę w jednym z kolejnych artykułów.


nagrywanie płyt cd

Po ustawieniu opcji zgodnie z własnymi potrzebami, pozostaje tylko kliknąć przycisk Nagraj i poczekać aż płyta zostanie wypalona.


Napisz w komentarzach, czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?. Być może czegoś tam brakuje, w oparciu o Twoje sugestie postaram się go uzupełnić.

Komentarze  

 
# 2010-02-13 11:02
Witam :)
Artykuł dot. Nero był ciekawy i obszerny. Zawiera wiele potrzebnych informacji, choć niestety nie wszystkie...
Ale oczywiście ocena najwyższa!

Polecam!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# 2010-05-01 21:02
Fajny artykuł. Można by jeszcze dopisać o ewetualnych problemach z otwarzaniem dysku w przypadku wyboru opcji dysku wielosesyjnego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# 2010-07-15 12:21
jestem początkującymin ternautą,nie daję sobie rady z zainstalowaniem programu nero
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Podany adres email będzie wykorzystany tylko i wyłącznie by poinformować Cię o dodaniu nowego komentarza w temacie, którym zabrałeś bądź zabrałaś głos. Nie będzie on widoczny na stronie oraz nigdy nie otrzymasz innych wiadomości niż powiadomienie.


Kod antysapmowy
Odśwież

© 2009
www.stronamini.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.
statystyka