Ocena użytkowników: / 94
SłabyŚwietny 

Przyspieszanie Windows XP

W tym artykule opisuję metody, dzięki którym możesz przyspieszyć działanie Windows XP. Są to wskazówki, które możesz wykorzystać zaraz po instalacji systemu, by zoptymalizować niektóre procesy oraz po dłuższym korzystaniu z komputera, gdy zauważasz, że komputer nie działa już tak szybko jak na początku.


Jak przyspieszyć start i działanie sytemu operacyjnego Windows XP?

Wraz z instalacją nowych programów i gier, Windows XP podobnie jak inne systemy operacyjne staje się coraz bardziej obciążony. Jeśli stwierdzisz, że Twój XP, nie działa już tak szybko jak kiedyś i czas uruchomienia wydłużył się znacznie, to poniższe wskazówki, pomogą Ci uporać się z problemem.

Poniżej prezentuje pięć prostych do wykonania kroków, które w znacznym stopniu odpowiadają za szybkość działania Windows XP. Wykonaj je i przekonaj się jak bardzo przyspieszy Twój komputer.

Jak przyspieszyć startowanie Windows XP?

By odpowiedzieć na to pytanie, warto zapoznać się z etapami, które pokonuje komputer podczas uruchamiania systemu operacyjnego. Wiedząc, mniej więcej co się dzieje podczas startu, można przystąpić do optymalizacji poszczególnych elementów. Kolejne etapy prezentuje rysunek poniżej, zaczynając od lewej strony. W dalszej części artykułu, zajmiemy się poszczególnymi etapami.

przyspieszanie windows xp

1. Przyspieszanie Windows XP - pierwszy krok


jak przyspieszyc windows xp

Optymalizacja folderu prefetch - jest to folder, który przechowuje wiadomości o bibliotekach, które są wykorzystywane podczas startu systemu i uruchamianiu programów. Znajdują się w nim pliki z rozszerzeniem .pf, których z czasem robi się znaczna ilość, pomimo iż nie są konieczne w takiej ilości i jednocześnie opóźniają działanie Windows XP. Zacznijmy od zmodyfikowania rejestru, w tym celu kliknij Start->Uruchom , wpisz regedit, by przejść do ustawień rejestru Windows.


przyspieszanie xp

Gdy pojawi się okno regedit, przejdź kolejno przez HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet -> Control -> Session Manager -> Memory Managent -> PrefetchParameters. Kliknij dwukrotnie w EnablePrefetcher, po prawej stronie i w polu dane wartości: wpisz 2 i kliknij na ok. Możesz już zamknąć okno rejestru. Następnie ręcznie usuń wszystkie pliki z katalogu C:\Windows\Prefetch i następnie kliknij Start->Uruchom i wpisz cmd , by przejść do konsoli. Tutaj wpisz polecenie defrag C: -b (gdzie C jest oznaczeniem partycji, na której zainstalowano Windows XP). W tym momencie pierwszy krok został już wykonany.

2. Przyspieszenie Windows XP - drugi krok


jak przyspieszyc xp windows

Drugi krok, używa się w późniejszych etapach korzystania z komputera, gdy zostało już zainstalowanych wiele programów i gier, ale z nie wszystkich już się korzysta. Nie ma sensu trzymać na dysku programów, których praktycznie wcale się nie używa.

Windows przechowuje wiele informacji związanych z zainstalowanymi programami, które spowalniają jego działanie. Krok ten jest banalny i polega na odinstalowaniu zbędnych programów.

Aby usunąć niepotrzebne programy kliknij Start->Ustawienia->Panel Sterowania ->Dodaj lub usuń programy. Wybierz, te których nie używasz i odinstaluj.

3. Jak przyspieszyć Windows XP - trzeci krok

Zwłaszcza na słabszych komputerach, efekty wizualne potrafią dość mocno zmniejszyć wydajność systemu. Jeżeli jesteś posiadaczem takiego komputera, to powinieneś zastanowić się, czy wolisz ładny wygląd, czy szybkość działanie.

Jeżeli zdecydujesz się na szybkość to warto wykonać ten krok. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę Mój komputer i wybierz właściwości. Następnie wybierz zakładkę zawansowane. Następnie w sekcji wydajność wciśnij przycisk ustaw. Wyświetli się nowe okno, z którego wybierz opcję dopasuj do uzyskania najlepszej wydajności.

Następnym krokiem jest ustawienie pliku wymiany.

W tym celu kliknij zakładkę zawansowane i w sekcji pamięć wirtualna kliknij przycisk zmień. Jako rozmiar początkowy powinieneś lub powinnaś podać 1,5 wartości pamięci RAM Twojego komputera, a jako rozmiar maksymalny nie więcej niż 3 * pamięć RAM. Dla przykładu, jeżeli Twój komputer ma 512 Mb pamięci RAM, to rozmiar początkowy obliczasz 512 * 1,5 , a rozmiar maksymalny to 512 * 3. Następnie klikając przyciski ok i zamknij te okienka.

zamulanie windows xp jak przyspieszyc

wolny komputer przyspieszanie xp

zamula kompa przyspieszanie windows xp


4. Przyspiesz Windowsa XP - krok czwarty

jak sie przyspiesza windows xp

W tym kroku zajmiemy się zmniejszeniem ilości aplikacji, które są uruchamiane podczas startu systemu. Wszystkie programy, które są automatycznie uruchamiane, obciążają pamięć RAM komputera, przez co zmniejszają jego szybkość i wydajność. Są to programy, które widoczne są na pasku w prawym dolnym rogu ekranu. Aby samemu określić, jakie programy mają być odpalane, kliknij Start->Uruchom i wpisz polecenie msconfig . W zakładce uruchamianie znajdują się programy, które startują automatycznie wraz z Windows.


zamulajacy komp przyspieszanie

W zasadzie, można odznaczyć wszystkie programy, jednak nie jest to zalecane, gdyż warto zostawić np. antywirusa oraz firewalla, jeżeli używasz innego niż ten z systemu Windows. Po, co jednak mają się automatycznie włączać takie programy jak skype, gg lub dodatki nero?. Przecież zawsze możesz je uruchomić, jeżeli będziesz chciał bądź chciała z nich korzystać, klikając bezpośrednio w skrót na pulpicie. Przejrzyj listę i odznacz większość zbędnych programów.

5. Optymalizacja Windows XP - krok piąty

W tym kroku zajmiemy się darmowym programem Microsoftu o nazwie Bootvis, stworzonym właśnie do optymalizacji systemu. Program możesz pobrać klikając tutaj. Po zainstalowaniu, uruchom go i z górnego menu kliknij zakładkę Trace i wybierz opcję Next BOOT + Drivers Delays. Następnie program restartuje komputer i sprawdza, jakie opóźnienia generują określone sterowniki i programy. Po kolejnym uruchomieniu możesz zobaczyć wykres, z którego dowiesz się, jak te opóźnienia wyglądają w praktyce. Następnie z górnego menu ponownie wybierz zakładkę Trace i opcję Optimalize System. Optymalizacja potrwa kilka minut, po czym należy ponownie uruchomić komputer.

przyspieszanie komputera windows xp

jak przyspieszyc kompa

przyspieszanie windowsa xp

Komentarze  

 
# 2010-01-16 20:10
Szkoda tylko, że Bootvis nie działa z dyskami SATA...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# 2010-03-18 10:36
Dziala, tylko musisz miec wersje Prof. Mozesz ja kupic u M$, chyba cena na dzien dzisiejszy to 149EU.
Jak widac system g****o warty, ale zeby dzialal w miare normalnie to trzeba wydac na niego 10x tyle (programy optymalizacyjne , antyvirusy, firewalle, etc...)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# 2010-01-30 13:21
Uwaga dotycząca pamięci wirtualnej.
Nie warto ustawiać różnych wartości minimum i maksimum rozmiaru pliku. Różne wartości powodują to, że system co chwilę zmienia zapis o wielkości pliku w tablicy alokacji co zabiera cenny czas, a dodatkowo skutkuje straszną fragmentacją dysku po jakimś dzasie. Bowiem jeśli powiększony plik nie mieści się tam gdzie był do tej pory, to trzeba go przenieść zostawiając dziurę. O czasie na te działania nie wspomnę...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# 2010-02-14 15:27
@elTrollo

Uff to juz wiem czemu u mnie nie dzialal ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# 2010-04-06 15:01
Poradniczek przydatny chodzi zrezygnował bym z punktu 5 po urzyciu programu komp jeszcze gorzej zaczął zamulać i aby usunąć go musiałem urzyć dodatkowego programu który wymusił de-instalację
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# 2010-06-23 19:33
AZO... Nie musi mieć profesional żeby działał Ci botvis, ja miałem home i też działał, wieć nie pierd...ol bzdur ze tylko na pro działa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# 2010-07-02 16:24
poradnik zajefajny zrobiłem wszystko jak w opisie i śmiga i nie musiałem używać jakichś dodatkowych programów żeby odinstalować ten program od micro softu. polecam p0zDr0
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Podany adres email będzie wykorzystany tylko i wyłącznie by poinformować Cię o dodaniu nowego komentarza w temacie, którym zabrałeś bądź zabrałaś głos. Nie będzie on widoczny na stronie oraz nigdy nie otrzymasz innych wiadomości niż powiadomienie.


Kod antysapmowy
Odśwież

Zobacz również

© 2009
www.stronamini.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.
statystyka