Ocena użytkowników: / 42
SłabyŚwietny 

Konsola odzyskiwania XP

Dowiedz się, czym jest konsola odzyskiwania Windows XP oraz jakie są sposoby jej uruchamiania. Odkryj jakie daje możliwości i jak dzięki niej możesz przywrócić sprawne działanie Twojego Windowsa XP.


Konsola odzyskiwania XP jest to specjalny tryb tekstowy, przydatny zwłaszcza w sytuacji, gdy nie masz możliwości uruchomienia Windowsa, nawet w trybie awaryjnym. Jest odpalana bez udziału zainstalowanego systemu operacyjnego i umożliwia Ci, jego naprawę poprzez dogranie lub zastąpienie brakujących plików oraz wykonanie specjalnych poleceń służących do naprawy, które opiszę poniżej. Konsola odzyskiwania XP może zostać uruchomiona na dwa sposoby.

Jednym z nich jest rozruch z dysku instalacyjnego Windows XP. Trwa to trochę dłużej, jednak w przypadku uszkodzenia systemu plików, masz pewność, że zostanie uruchomiona. By to zrobić, włóż płytę instalacyjną Windows XP do stacji CD i ustaw w Biosie rozruch z CD. Tak jak to się robi podczas instalacji Windowsa. Następnie wystartuje program instalacyjny i podążasz tak samo jak przy instalacji Windowsa XP do czasu, gdy będziesz mógł bądź mogła wybrać opcję naprawy.

Drugim sposobem jest instalacja konsoli odzyskiwania XP na dysku twardym. Najlepiej zrobić to, zaraz po instalacji Windows XP, w czasie, kiedy nie ma z nim jeszcze żadnych problemów. Uruchamianie konsoli z dysku twardego jest dużo szybsze niż z płyty, jednak przy uszkodzeniu systemu plików staje się to niemożliwe.


Instalacja konsoli odzyskiwania XP na twardym dysku.


Konsolę odzyskiwania XP możesz zainstalować na dysku twardym za pomocą polecenia :
F:\I386\WINNT32.EXE /cmdcons . (gdzie F - to litera stacji cdrom, w której znajduje się płyta instalacyjna Windows Xp). Polecenie to wpisz w wiersz poleceń (Start->Uruchom->cmd). Dzięki temu poleceniu, podczas startu systemu będziesz miał do wyboru, czy chcesz uruchomić Windows XP czy konsolę odzyskiwania Windows XP.

Więcej opcji dotyczących konsoli możesz włączyć, wchodząc w Panel Sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zasady zabezpieczeń lokalnych i następnie rozwijając poszczególne pola, tak jak na rysunku poniżej.

konsola odzyskiwania windows xp

Po uruchomieniu konsoli odzyskiwania Windows XP, by wyświetlić listę poleceń jakie są dostępne podczas pracy z konsolą, wpisz polecenie help. Najważniejsze i zarazem najbardziej przydatne opiszę poniżej.

chkdsk - dokonuje kontroli spójności systemu plików na wybranej partycji lub dysku. Inaczej mówiąc polecenie to naprawia system plików, zaleca się używania polecenia chkdsk w takiej formie ->
chkdsk c:/p , dzięki temu, automatycznie zostaną naprawione błędy, oczywiście zamiast c, można wstawić również inne litery partycji.

fixmbr - odświeża zaratość głównego sektora rozruchowego na dysku twardym (tzw. MBR ) , w czasie tej operacji zastępowana jest tylko część sektora rozruchowego, a więc nie musisz się obawiać utraty dostępu do poszczególnych partycji, Twojego dysku.

fixboot - nagrywa nową kopie sektora rozruchowego aktywnej partycji ( nie jest identyczny z MBR)

diskpart - uruchamia program do dzielenia dysku na partycję

map - pokazuje litery partycji, systemu plików, jakie znajdują się na partycjach, oraz inne informacje statystyczne

listscv - wyświetla wszystkie usługi systemowe i sterowniki, dzięki pobraniu danych z rejestru, dzięki temu poleceniu dowiesz się jak startują poszczególne usługi.

enable - służy do uruchomienia danej usługi lub sterownika

disable - służy do wyłączenia danej usługi lub sterownika.

Dodaj komentarz

Podany adres email będzie wykorzystany tylko i wyłącznie by poinformować Cię o dodaniu nowego komentarza w temacie, którym zabrałeś bądź zabrałaś głos. Nie będzie on widoczny na stronie oraz nigdy nie otrzymasz innych wiadomości niż powiadomienie.


Kod antysapmowy
Odśwież

Zobacz również

© 2009
www.stronamini.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.
statystyka