Ocena użytkowników: / 57
SłabyŚwietny 

Tryb awaryjny XP.

Dowiedz się, czym jest tryb awaryjny Windows XP i jak do niego wejść. Poznaj kilka podstawowych możliwości na reanimację systemu, dzięki czemu zyskasz więcej opcji na przywrócenie sprawności działania komputera oprócz formatowania i instalacji Windows XP od nowa.


Tryb awaryjny Windowsa XP to jedno z narzędzi dostępnych wraz z Windowsem XP, które umożliwi Ci przywrócenie normalnego działania systemu po awarii. Podczas uruchamiania trybu awaryjnego Windowsa ładowane są minimalne sterowniki do urządzeń i podstawowe usługi, które są niezbędne do prawidłowego rozruchu Windowsa. Dla przykładu uruchamiany jest standardowy sterownik karty graficznej, zamiast sterownika producenta, który być może zainstalowałeś lub zainstalowałaś. Dzięki temu istnieje duża szansa, że tryb graficzny Windows zostanie uruchomiony, nawet jeżeli w normalnym trybie nie ma takiej możliwości.


Być może zastanawiasz się, w jakich sytuacjach uruchomienie trybu awaryjnego, może Ci się przydać? Sytuacji jest wiele, a najważniejszym z nich jest naprawa systemu po instalacji wadliwych sterowników. Gdy zainstalujesz jakiś nowy sterownik i przez to Windows nie che się uruchomić, to możesz skorzystać z trybu awaryjnego i przywrócić sterownik, który działał wcześniej.

Tryb awaryjny pozwala również odinstalować programy, które nie mają zamiaru wynieść się z komputera. Czasami zdarza się, że pracując w normalnym trybie Windows, nie można usunąć jakichś folderów lub plików, ponieważ wykorzystywane są przez inne programy lub mają jeszcze inne powody. Ponieważ w trybie awaryjnym uruchamiane są tylko niezbędne programy, dlatego istnieje większa szansa na usunięcie tych plików.

Możliwości jakie daje tryb awaryjny Windows XP.


By uzyskać dostęp do trybu awaryjnego XP wciskaj klawisz f8 zaraz po włączeniu komputera do czasu, kiedy pojawi się ekran z możliwością wyboru. Tak jak na rysunku poniżej.

tryb awaryjny windows xp

Do wyboru jest kilka możliwości, dzięki którym można przywrócić właściwe działanie Windows XP.

Jeżeli tryb awaryjny nie chce się uruchomić, to możesz skorzystać z opcji - Ostatnia znana dobra konfiguracja. Wybierając tę opcję, Windows "przypomni sobie", kiedy ostatnio działał normalnie i wczyta sterowniki oraz konfigurację rejestru właśnie z tego czasu. (czasami to rozwiązanie faktycznie pomaga, ale gdy system został poważniej uszkodzony, to raczej nie ma co liczyć na cuda).


Włącz tryb VGA to opcja, dzięki której uruchomisz normalnie system Windows, z małym wyjątkiem, zostanie załadowany standardowy sterownik karty graficznej, zamiast firmowego.

Włącz rejestrowanie uruchamiania, to opcja, która może Ci się przydać w przypadku gdy domyślasz się, że wadliwe działanie systemu spowodowane jest nieodpowiednim sterownikiem. Jeżeli Windows się uruchomi, to możesz sprawdzić, co się po kolei działo w pliku ntbtlog.txt , który znajduje się zazwyczaj w C:\Windows.

Komentarze  

 
# 2010-01-10 15:53
Witam.
Potrzebuję Waszej pomocy drodzy użytkownicy tego forum.
Posiadam laptopa dv 6500 (system XP PRO).Problem wystąpił kilka dni temu, tak po prostu znikneła mi stacja cd-rom/dvd ( Matshita DVD-RAM UJ-851S LightScribe) niema go ani w menadzerze urządzen( brak nawet żółtego wykrzyknika), ani w mój komputer,niepom aga zadna płyta
czyszcząca. Były takie momenty ze sie pojawial ,ale za chwile znikał. Postanowilem sformatowac windowsa, bo myslalem ze mialem jakis bałagan w systemie,no ale nowa instalka nic mi niepomogla i dalej go niemam . Co jest grane ,niemozliwe zeby sie zepsuł, mało co go używałem. Moze cos w rejestrze sie pomieszało. Pomocy prosze.Zgory dzieki
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Podany adres email będzie wykorzystany tylko i wyłącznie by poinformować Cię o dodaniu nowego komentarza w temacie, którym zabrałeś bądź zabrałaś głos. Nie będzie on widoczny na stronie oraz nigdy nie otrzymasz innych wiadomości niż powiadomienie.


Kod antysapmowy
Odśwież

Zobacz również

© 2009
www.stronamini.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.
statystyka