Ocena użytkowników: / 63
SłabyŚwietny 

Minimalne wymagania sprzętowe Windows XP

Każdy program w tym również Windows XP posiada pewne wymagania sprzętowe, które musi spełniać komputer, na którym chcemy korzystać z danego oprogramowania. Wiele lat temu, gdy Windows XP wchodził na rynek, wiele osób zadawało sobie pytanie…  Czy mój komputer jest na tyle dobry by zainstalować na nim XP?. Teraz pytanie się odwraca. Bywają sytuacje, gdy trzeba zainstalować XP na jakimś starszym sprzęcie. W tym artykule znajdziesz informacje, o minimalnych wymaganiach sprzętowych dla XP oraz dowiesz się jakie dwie części komputera mają największy wpływ na szybkość działania systemu.


Poniżej znajdziesz zbiór przydanych informacji, o których warto wiedzieć zanim zaczniesz instalację Windows XP na starym komputerze. Porady jak zainstalować XP na nowym sprzęcie, umieściłem w artykule "Instalacja XP - przejście z Visty na XP", dotyczą one głównie problemów z dyskami SATA i sterownikami. Szczegółowy opis krok po kroku instalacji XP znajdziesz w artykule "Instalacja Windows XP".

Oto dwa główne problemy poruszane w tym artykule:

1. Jakie są minimalne wymagania sprzętowe dla Windows XP?

2. Jakie są dwie najważniejsze części, których wymiana w starym sprzęcie może spowodować znacząco wpłynąć na szybkość działania Windows  XP ?

Minimalne wymagania sprzętowe Windows XP.

Jeżeli instalujesz Windows XP na starszym sprzęcie to najpierw sprawdź, czy cała praca będzie miała sens. By określić jaki sprzęt znajduje się w komputerze możesz użyć programu do identyfikacji sprzętu - skąd go ściągnąć oraz jak z niego korzystać opisałem w artykule "Rozpoznawanie sprzętu i instalacja sterowników". By z niego skorzystać, komputer musi mieć zainstalowany jakiś Windows np. 95 lub 98.

Jeżeli komputer ma mniej niż 64 Mb RAM, oraz procesor wolniejszy niż 233 MHz , to może się okazać, że spotka Cię przykra niespodzianka. Choć podane wyżej parametry są całkowitym minimum na jakim Windows XP będzie działał, to warto zdawać sobie sprawę, że to działanie pozostawi jeszcze wiele do życzenia.

Komfort związany z użytkowaniem Windows XP zaczyna się od parametrów 128 Mb pamięci RAM oraz procesora około 600 MHz. Warto dodać, że mówiąc o komforcie mam na myśli w miarę szybkie uruchamianie programów oraz możliwość oglądania filmów. Na cuda nie można liczyć, ale taki komputer można jeszcze wykorzystywać np. do przeglądania stron internetowych lub pracy z edytorem teksu. W nowsze gry na pewno się nie zagra. Sprzęt przydatny w większym stopniu do zastosowań biurowych niż do rozrywki.

 

Pełna lista minimalnych wymagań sprzętowych dla Windows XP:

Procesor, co najmniej 233 Mhz

Pamięć RAM minimum 64 Mb

Dysk twardy 2 Gb - tyle wystarczy na sam system, ale warto pamiętać, że dodatkowe programy również wymagają miejsca na dysku

Stacja CD lub DVD

Karta graficzna obsługująca rozdzielczość 800 na 600 pikseli

Klawiatura , Mysz , Monitor

Jakie części mogą poprawić wydajność starego komputera nawet o 100%?



Ważnym aspektem, który bardzo wpływa na szybkość działania Windowsa XP, zwłaszcza w przypadku starych komputerów jest dysk twardy. Testy wykonałem, instalując Windows XP na komputerze o parametrach: procesor 400 MHz , pamięci RAM 256 Mb oraz dysku twardym 6 Gb , o prędkości obrotowej dysku równej 5200 obrotów na minutę. Wyniki były bardzo słabe. I to jeszcze przed instalacją dodatkowych programów, które wiadomo jeszcze bardziej obciążają system, a tym samym spowalniają jego pracę.

Po wymianie jednego elementu jakim był dysk twardy 6Gb i 5200 rpm na dysk 80 Gb i prędkości 7200 obrotów na minutę poprawa szybkości działania Windows była bardzo duża. Mogę śmiało powiedzieć, że komputer działał dwa razy szybciej, co stanowi mocny argument, o ważności dysku w kontekście pracy systemu.

Drugim elementem, który może poprawić wydajność XP na starym komputerze jest zdecydowanie pamięć RAM. To w niej zapisywane są pliki, których odczyt i zapis musi być jak najszybszy, by procesor mógł szybko pozyskiwać informacje, które są mu potrzebne do obliczeń. W zasadzie im więcej pamięci RAM tym lepiej. Jeżeli w komputerze jest mało pamięci RAM to system korzysta z pamięci wirtualnej, czyli wykorzystywane jest miejsce na dysku twardym. Można by powiedzieć, że dysk twardy przejmuje zadania pamięci RAM i udostępnia miejsce na pewne pliki, które są niezbędne do działania programów. Jednak dysk jest zdecydowanie wolniejszy niż pamięć RAM, a co za tym idzie zmniejsza to wydajność komputera.

Komentarze  

 
# 2010-03-06 19:08
"Karta graficzna obsługująca rozdzielczość 800 na 600 pikseli" i z minimum 4mb pamięci! gdy mamymniej niż 4mbpamięci na karcie graficznej to przy instalowaniu sterowników podczas wgrywania "szkieletu" xp pojawi sie czarny ekran i instalacja staje!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Podany adres email będzie wykorzystany tylko i wyłącznie by poinformować Cię o dodaniu nowego komentarza w temacie, którym zabrałeś bądź zabrałaś głos. Nie będzie on widoczny na stronie oraz nigdy nie otrzymasz innych wiadomości niż powiadomienie.


Kod antysapmowy
Odśwież

© 2009
www.stronamini.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.
statystyka