Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 

Instalacja XP - przejście z Visty na XP

Jeżeli posiadasz laptopa lub komputer stacjonarny z Windows Vista i chcesz usunąć Vistę i w jej miejsce zainstalować Windows XP, to możesz napotkać na klika problemów zarówno przed jak i po instalacji. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę i jak rozwiązać takie problemy.


Pierwszą przeszkodą, jaką możesz napotkać podczas instalacji XP na nowym komputerze jest kontroler SATA, dotyczy on dysku twardego (bez odpowiednich sterowników instalator nie będzie w stanie wykryć dysku twardego, a co za tym idzie instalacja nie będzie kontynuowana). SATA i nowsze standardy wywodzące się od niego, charakteryzują się innym rodzajem podłączenia (cienką wtyczką) i lepszymi parametrami dysku.

W czasie powstania Windows XP nie było jeszcze tego standardu, a sterowniki umożliwiające pracę z takimi dyskami zostały napisane w późniejszym czasie. Windows XP nawet z dodatkiem SP2 nie posiada takich sterowników. Istnieją co najmniej trzy wyjścia z takiej sytuacji.

Musisz znaleźć sterowniki dla kontrolera dyskowego płyty głównej komputera, a nie dla konkretnego dysku.

przejście z Visty na XP

Pierwszym sposobem, jest dogranie sterowników z dyskietki w początkowych etapach instalacji. Wciska się F6 i dogrywa odpowiedni sterownik. To rozwiązanie pomaga w przypadku, gdy komputer posiada stację dyskietek. Coraz częściej jednak komputery nie mają już takiego urządzenia. Można podłączyć zewnętrzną stację dyskietek na usb, ale istnieją lepsze sposoby, o których poniżej.


Drugim wyjściem jest zintegrowanie sterowników z instalatorem Windows XP na płycie. Można to zrobić programem nlite. Uważam, to rozwiązanie za najlepsze i najbardziej skuteczne. Tworząc raz taką płytkę możesz z niej korzystać w przyszłości, dzięki czemu instalacja będzie już o wiele mniej kłopotliwa. Poza tym, program oferuje jeszcze wiele możliwości. Przy odrobinie czasu i chęci możesz dostosować instalator XP, do własnych potrzeb, dodając service packa lub usuwając niepotrzebne rzeczy.Trzecią opcją jest zmiana ustawień w Biosie (tylko na czas instalacji), która sprawia, że dysk SATA rozpoznawany jest przez instalator jak zwykły IDE (standard ATA). Czyli przełączenie z SATA na ATA. Jeżeli nie ma takiej opcji, to poszukaj czy można wyłączyć AHCI. Po zakończeniu instalacji można z powrotem przełączyć dysk w nowszy tryb. Opcja ta jest najbardziej wygodna, jednak nie zawsze możliwa. Wszystko zależy od rodzaju Biosu. Poniżej zamieszczam dwa screeny Biosu, w których omawiane opcje są możliwe.

przejście z visty na xp

jak zainstalować xp na vista


Vista instalaja XP - sprawdź, czy znajdziesz odpowiednie sterowniki.

maly kwadrat

Odpalenie instalatora XP i wykrycie dysku, to dopiero początek. Po zainstalowaniu Windows często użytkownicy, którzy chcieli zainstalować XP w miejsce Visty, stają przed problemem znalezienia odpowiednich sterowników, które będą zgodne z Windows XP. Takich jak karta graficzna, karta dźwiękowa, karty sieciowe i Wifi. Dlatego właśnie przed instalacją XP, gdy Vista jest jeszcze zainstalowana warto skorzystać z programu Everest do identyfikacji sprzętu, krego opis znajdziesz w artykule "Rozpoznawanie sprzętu i instalacja sterowników". Rozpoznając urządzenia w komputerze, możesz wejść na stronę producenta sprzętu i sprawdzić, czy są dostępne sterowniki pod Windows XP. W przypadku, gdy ich nie ma zaczynają się komplikacje. Trzeba szukać na innych stronach, nie znajdując oryginalnych, można pokusić się o jakieś zamienniki. Temat jest bardzo ogólny i trudno podać jednoznaczne rozwiązanie, gdyż wszystko zależy od rodzaju sprzętu, jaki znajduje się w komputerze.

W przypadku laptopów czasami sprawa wygląda lepiej, oczywiście w zależności od producenta sprzętu. Na stronie internetowej producenta można podać typ laptopa, zaznaczając kilka dodatkowych opcji, by uzyskać kompletny zestaw sterowników. Trzeba je ściągnąć i zapisać na pendrivie lub dysku. Pobieranie może trochę potrwać, gdyż średnio trzeba ściągnąć od 100 do 200 Mb.

Komentarze  

 
# 2010-03-14 11:28
pierwszy raz bede zmieniala system kamputera.Obecnie dziala on na viscie ale ten program jest nie dopracowany chcem go zmienic na xp a nie wiem od czego mam sie zabrac?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Podany adres email będzie wykorzystany tylko i wyłącznie by poinformować Cię o dodaniu nowego komentarza w temacie, którym zabrałeś bądź zabrałaś głos. Nie będzie on widoczny na stronie oraz nigdy nie otrzymasz innych wiadomości niż powiadomienie.


Kod antysapmowy
Odśwież

© 2009
www.stronamini.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.
statystyka