Ocena użytkowników: / 85
SłabyŚwietny 

Antywirus - najważniejszy program każdego komputera

W tym artykule zajmę się bezpieczeństwem komputera, który w dzisiejszych czasach jest narażony na wiele zagrożeń czyhających w sieci. Internet poza ogromnymi korzyściami jakie niesie dla użytkowników jest również doskonałym medium do rozprzestrzeniania się wirusów. Jednak nie tylko Internet jest źródłem problemów. Wirusy i różnego rodzaju szkodliwe programy, rozprzestrzeniają się również za pomocą przenośnych dysków usb i innych nośników danych.


Wirusy potrafią przysporzyć wielu kłopotów, poprzez kasowanie danych do spowolnienia lub uszkodzenia całego systemu, dlatego właśnie kwestia bezpieczeństwa odgrywa ważną rolę podczas korzystania z komputera.

Czym jest program antywirusowy?

Program antywirusowy powszechnie nazywany antywirusem to oprogramowanie, które zapewnia bezpieczeństwo Twojego komputera. Zawsze po zainstalowaniu Windows, należy zadbać o to by antywirus był zainstalowany i skonfigurowany, zanim jeszcze połączysz się z Internetem. Jeżeli zaniedbasz tę kwestię, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że cała praca włożona w instalację systemu, może pójść na marne. Komputer, który łączy się z Internetem bez antywirusa oraz firewalla staje się łatwym celem dla różnego rodzaju robaków i wirusów. Nie musisz nawet odwiedzać żadnej strony by się o tym przekonać. Wirusy i innego rodzaju złośliwe oprogramowanie przemierzają Internet w poszukiwaniu łatwych celów i istnieje spora szansa, że znajdą również Twój komputer.

Zadbaj o to, by Zapora Systemu Windows była zawsze włączona (Start->Ustawienia->Panel Sterowania->Centrum Zabezpieczeń). Jeżeli łączysz się z Internetem za pomocą Neostrady, lub Netii to, konicznie przeczytaj artykuł o zabezpieczeniach "Generic Host Problem for Win32 Services" i wykonaj to, co zostało tam napisane. Dzięki temu Twój system będzie już w miarę bezpieczny. Kolejnym krokiem do pełnej ochrony, jest ściągnięcie i zainstalowanie programu antywirusowego. Instalację programu antywirusowego Avast przedstawię na wersji 4.7.1098 Home Edition PL, a najnowszą wersję tego programu możesz pobrać klikając tutaj.

Instalacja darmowego programu antywirusowego Avast


instalacja antywirusa

Po ściągnięciu pliku instalacyjnego, z podanej wyżej strony, należy kliknąć w niego dwukrotnie, a następnie wciskać przycisk dalej, aż do momentu uzyskania okienka takiego jak na rysunku obok. W tym momencie możesz wybrać, jakie komponenty programu chcesz zainstalować na Twoim komputerze. Jak widać, jest tego sporo, ale jeżeli jesteś nowicjuszem w temacie, to proponujemy zostawić instalację typową, gdyż zapewnia ona dostateczną ochronę Twojego komputera.


antywirus avast

Następnie program instalacyjny antywirusa Avast zapyta czy chcesz, by przy ponownym uruchomieniu komputera program wykonał skanowanie Twojego dysku. Jeżeli jest to nowa instalacja Windowsa Xp, a nie łączyłeś się jeszcze z Internetem, to pomiń skanowanie by oszczędzić czas. Pełnego skanowania dokonasz po ściągnięciu aktualnej bazy wirusów (jest to baza, która zawiera dotychczas wykryte wirusy i sposoby ich usuwania), o czym w dalszej części tego poradnika.


instalowanie antywirusa

Pierwszy etap instalacji, dobiegł końca. Teraz instalator chce ponownie uruchomić komputer, by wprowadzić resztę ustawień. Należy kliknąć zakończ i cierpliwie czekać na ponowny start systemu.


jak zainstalowac antywirusa

Po restarcie przywita Cię takie okienko jak na zdjęciu. Klikasz ok, aby przejść dalej. W dolnym pasku, koło zegarka pojawi się nowa niebieska ikonka, z białą litera A. To skaner rezydentny. Oznacza to, że program antywirusowy czuwa już nad Twoim systemem i skanuje pliki, podczas gdy Ty wykonujesz inne czynności na komputerze.


program antywirusowy

Teraz uruchom program, klikając dwukrotnie ikonkę Avast na pulpicie. Przy pierwszym uruchomieniu zobaczysz takie okienko. W tym momencie możesz skorzystać z wersji demo programu, co nie jest wskazane, gdyż rejestracja jest darmowa i możesz otrzymać swój klucz do programu i korzystać z niego za darmo. Jeżeli jesteś połączony lub połączona z Internetem, to kliknij rejestracja programu by przejść do formularza rejestracyjnego.


instalowanie programu antywirusowego

Po załadowaniu strony wystarczy wypełnić pola formularza, by już za chwile otrzymać maila, z kluczem do programu. Następnie należy go skopiować w odpowiednie okienko.


najlepszy darmowy antywirus

Następnie możesz skonfigurować program, tak by jego obsługa była bardziej wygodna. W tym celu przejdź do menu, klikając przycisk, tak jak na rysunku, a następnie wybierz zakładkę ustawienia.


antywirus instalacja

Jeżeli nie chcesz dostać zawału serca w przypadku, gdy masz za głośno ustawione głośniki, to proponuje przejść do zakładki dźwięki i zaznaczyć opcję wyłącz dźwięki programu Avast. Dzięki temu program nie będzie krzyczał że wykrył wirusa, tylko pojawi się tekstowy komunikat.


program antywirusowy instalacja

Kolejnym krokiem jest przejście do zakładki aktualizacja podstawowa i jeżeli jesteś połączony lub połączona  z Internetem, to po prawej stronie w sekcji baza wirusów, kliknij teraz aktualizuj. Po chwili Twój program zaktualizuje swoje dane o wirusach i będziesz mógł bądź mogła dokonać pełnego skanowania Twojego komputera.


.

Komentarze  

 
# 2010-02-22 15:31
To co jest powyżej bardzo mi się przydało, szczególnie wyjaśnienie pojęcia "antywirus". Piszę prace na temat antywirusów i programów antyspywerowych . W internecie jest mnóstwo informacji na temat wirusów, gorzej z antywirusami...
Dzięki i pozdrawiam twórców tej wspaniałej stronki xD
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Podany adres email będzie wykorzystany tylko i wyłącznie by poinformować Cię o dodaniu nowego komentarza w temacie, którym zabrałeś bądź zabrałaś głos. Nie będzie on widoczny na stronie oraz nigdy nie otrzymasz innych wiadomości niż powiadomienie.


Kod antysapmowy
Odśwież

© 2009
www.stronamini.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.
statystyka