UWAGA!

Kupowanie oraz sprzedawanie na Allegro wymaga posiadania konta użytkownika. Jeżeli jeszcze nie masz konta, to sprawdź nasz poradnik jak założyć konto na Allegro.

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 

Jak bezpiecznie kupować na Allegro, by nie dać się oszukać?

W tym artykule przedstawię Ci, najważniejsze punkty, o których warto jest pamiętać podczas kupowania przedmiotów na aukcjach internetowych. Dzięki tym wskazówkom zyskasz pewność, że robione przez Ciebie zakupy będą bezpieczne, szybkie i przyjemne.Szybkie odnajdywanie przedmiotu na Allegro

Możesz wyszukiwać interesujące Cię przedmioty, na dwa sposoby. Pierwszym jest skorzystanie z wyszukiwarki. Każdy przedmiot, który został zamieszczony na Allegro, posiada swój tytuł. W tytule tym, znajduje się krótki opis przedmiotu. Załóżmy, że chciałbyś lub chciałabyś wyszukać dysk twardy o pojemności 250 Gb.

W tym celu wpisz odpowiednie słowo lub słowa w wyszukiwarkę i kliknij szukaj, dzięki temu, zostanie wyświetlona lista przedmiotów, które spełniają Twoje kryteria. Wpisz, więc słowo "dysk twardy 250 Gb" i wśród uzyskanych przedmiotów, wybierz markę, która Ci odpowiada.

Drugim sposobem, jest poszukiwanie przedmiotu samodzielnie, korzystając z kategorii. By znaleźć dysk twardy, musisz wskazać odpowiednią kategorię, w której może się on znajdować. Oczywiście będą to komputery. W kategorii komputery, odszukujesz kolejno dyski i napędy, a następnie dyski twarde. W tym momencie masz wgląd w to, jakie dyski dostępne są na Allegro. Wybierasz interesujący Cię przedział odnośnie pojemności dysku i wyszukujesz interesujące Cię urządzenie.

Bezpieczeństwo na Allegro - sprawdź wiarygodność sprzedawcy

Jak bezpiecznie kupować na Allegro Jak kupowac na Allegro

Na rysunku przedstawiamy sposoby sprowadzania, wiarygodności sprzedawcy. Masz na to, co najmniej dwa sposoby. Jednym z nich, jest sprawdzenie ilości i jakości komentarzy, jakie otrzymał ten sprzedawca, od ludzi, którzy już korzystali z jego usług.

Jeżeli sprzedawca ma kilka komentarzy negatywnych, to nie trzeba jeszcze go przekreślać i przyklejać mu etykietki "nieuczciwy", ponieważ może to nie być jego wina. Czasami się zdarza, że pomimo najszczerszych i najlepszych intencji w stosunku do kupującego, sprzedawca otrzymał negatywa.

Może to być sprawa opóźnionej przesyłki, np z powodu poczty, lub po prostu, kupujący okazał się nieuczciwy i po zakupie przedmiotu, nie chciał za niego zapłacić, a komentarz wystawił z zemsty.

Czasami zdarza się również, że konkurencja używa nieczystych zagrań, podszywając się pod klienta i wystawia negatywa. Komentarze są bardzo ważnym czynnikiem decydującym, o uczciwości i jeżeli zauważysz, że jakiś sprzedawca ma dużo negatywów, to lepiej nie rób z nim interesów, bo szkoda Twojego czasu i nerwów.

Drugim sposobem, na sprawdzenie sprzedawcy, jest zadanie mu pytania, na temat produktu, wysyłając mu email. Jeżeli jest to sklep, to czasami się zdarza, że otrzymują oni bardzo dużo takich listów, dlatego bądź cierpliwy lub cierpliwa i poczekaj góra dwa dni na odpowiedź. Jeżeli nie wyrobią się w tym, czasie, to ich strata, a Ty możesz poszukać przedmiotu na innej aukcji.

Informacje o przedmiocie na aukcjach Allegro:

Chcąc uniknąć nieprzyjemności i rozczarowania zakupami, warto poświęcić chwilę czasu i dokładnie przyjrzeć się opisowi przedmiotu. Informacje, na które, powinieneś zwrócić szczególną uwagę, to stan produktu, nowy, czy używany.Następnie, czy ma jakieś wady, np w przypadku telefonu, czy są jakieś widoczne zarysowania lub czy bateria wytrzymuje krócej niż powinna. Mowa oczywiście o przedmiotach używanych, na które nie dostajesz gwarancji. Jeżeli kupujesz rzeczy nowe, to z pewnością warto zwrócić uwagę na gwarancję, jaką proponuje Ci sprzedawca. Warto mieć pewność, że możesz odesłać produkt i otrzymać zwrot pieniędzy, lub nowe urządzenie jeżeli coś nie będzie działać tak jak byś się spodziewał lub spodziewała,. Kolejne kryterium, to rodzaj i koszt przesyłki. Do wyboru zazwyczaj jest : przesyłka za pobraniem pocztą (płacisz listonoszowi przy odbiorze), przedpłata na konto (najpierw płacisz przelewem na konto, a towar jest wysyłany w chwili zaksięgowania pieniędzy - zazwyczaj jest to tańsza opcja, niż pobranie). Czasami większe sklepy, sprzedające na Allegro, oferują wysyłkę kurierem. Jest to opcja droższa od wyżej wymienionych, ale zdecydowanie szybciej otrzymasz produkt, więc jeżeli zależy Ci na czasie, to możesz rozważyć taką opcję.

Jeżeli sprzedający, u którego masz zamiar robić zakupy, mieszka gdzieś niedaleko od Ciebie lub siedziba firmy znajduje się gdzieś niedaleko, to możesz odebrać przedmiot osobiście.

Jak kupić przedmiot na Allegro?

jak bezpieczeni robić zakupy na Allegro

Jeżeli po przeczytaniu opisu aukcji i sprawdzeniu wiarygodności sprzedawcy, jesteś pewien lub pewna, że dany przedmiot jest dokładnie tym, co chcesz mieć, to w zależności od rodzaju aukcji masz różne możliwości zakupu.

Jednym z nich jest opcja kup teraz. Jeżeli sprzedawca, zamieścił taką opcję na aukcji, to możesz zakupić przedmiot po, z góry ustalonej cenie. Korzystając z opcji kup teraz, masz pewność, że przedmiot będzie na pewno Twój.

Drugą opcją jest licytacja. W tym przypadku, to zainteresowani produktem, licytują cenę produktu. Oczywiście wygrywa najwyższa oferta. W tym przypadku, masz pole do popisu i możliwość kupienia czegoś, po niższej cenie niż warty jest produkt.

Dobrym pomysłem jest czekanie do końca aukcji i dopiero w ostatniej minucie przebijanie stawki. Musisz wiedzieć ile jesteś w stanie zapłacić za licytowany przedmiot. Dla przykładu, jeżeli chcesz kupić dysk twardy i na klika minut przed końcem cena jest mniejsza o 100 zł od faktycznej wartości przedmiotu. To jeżeli podbijesz cenę w ostatniej minucie o 1zł, to możesz się rozczarować, gdyż inny użytkownik mógł ustawić cenę o 20 zł większą. W takiej sytuacji, oczywiście Twoja oferta przez ułamek sekundy będzie większa, ale za chwilę zostanie przebita i nie będziesz miał lub miała czasu na reakcję, gdyż aukcja się zakończy.

Zajmiesz haniebne drugie miejsce, które nic Ci nie daje. Cofnijmy się jednak w czasie o tą jedną minutę. Jeżeli cena nadal jest niższa o 100 zł, to może warto zastanowić się czy nie podbić ceny od razu o 50 zł. Jeżeli to zrobisz, a ktoś podbił cenę o 20 zł więcej, to Twoja oferta przebije jego i automat do licytacji podbije stawkę, o najmniejszą kwotę, jaka jest możliwa. W tym przypadku, przebije Twojego konkurenta dając 21 zł.

Podsumowując, podbiłeś lub podbiłaś stawkę o 50 zł, ale nie płacisz całości, tylko 21 zł, a pozostałe pieniądze to był tylko zapas, który zgodziłeś się lub zgodziłaś się wydać na przedmiot. Wygrałeś lub wygrałaś aukcję i kupisz przedmiot o 79 zł taniej niż jego wartość rynkowa, z której strony, by nie spojrzeć, to i tak kupiłeś lub kupiłaś z ładnym zyskiem, a oszczędzone pieniądze możesz wydać, na co tylko chcesz.

Zapłata za towar i formy przesyłki

Wygrałeś lub wygrałaś licytację lub skorzystałeś lub skorzystałaś z opcji kup teraz. Pozostało już tylko zapłacić za przedmiot i czekać na przesyłkę. W chwili, gdy wygrałeś lub wygrałaś licytację, na Twoje konto pocztowe przyjdzie email, który będzie zarazem potwierdzeniem dokonania zakupu, jak również informacją o danych sprzedawcy.

Znajdziesz w nim numer konta sprzedawcy, na który należy przesłać pieniądze, czyli cenę produktu + koszt przesyłki. Jeżeli nie ma numeru konta to powinieneś lub powinnaś  napisać email do sprzedawcy, a on na pewno szybko Ci go przyśle. Oczywiście taka forma zapłaty realizowana jest w momencie, gdy zdecydujesz się na przedpłatę, na konto bankowe. Jeżeli chcesz zapłacić, za przedmiot przy odbiorze, o ile sprzedawca zamieścił taką opcję na swojej aukcji, to powinieneś lub powinnaś skontaktować się ze sprzedawcą, wysyłając mu email, w którym wyjaśniasz, że chcesz zapłacić przy odbiorze. Jeżeli wybrałeś lub wybrałaś przedpłatę na konto, to sprzedawca wyśle przedmiot, w chwili zaksięgowania pieniędzy na swoim koncie.

Kolejny artykuł to "Jak działają oszuści na Allegro?" .Dodaj komentarz

Podany adres email będzie wykorzystany tylko i wyłącznie by poinformować Cię o dodaniu nowego komentarza w temacie, którym zabrałeś bądź zabrałaś głos. Nie będzie on widoczny na stronie oraz nigdy nie otrzymasz innych wiadomości niż powiadomienie.


Kod antysapmowy
Odśwież

© 2009
www.stronamini.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone.
statystyka